субота, 7 листопада 2015 р.

Конспект уроку

Тема. Індія

   Мета: розкрити історію виникнення і розвитку Делійського султанату; визначити характерні ознаки державного управління; вміти давати характеристику соціальній структурі суспільства; визначати причинно-наслідкові зв’язки між подіями періоду розвитку Індії епохи середньовіччя; з’ясувати позитивні і негативні наслідки завоювань; виховувати в учнів інтерес до історичного минулого країн світу.
  Тип уроку: засвоєння нових знань
  Обладнання: підручник, атлас, контурні карти, роздавальний матеріал
  Основні поняття і терміни: «імперія Гуптів», «Делійський султанат», «Великий могол», «варни», «касти», «раджа»

Хід уроку

І. Організація навчальної діяльності
ІІ. Актуалізація опорних знань

Вчитель
Перш ніж продовжити подорож по історичному розвитку, народів і країн епохи середньовіччя, а саме на теренах Азійського континенту я пропоную вам повторити, закріпити свої знання з вивченої країни Азії – Китай. А зробимо ми цю роботу за допомогою методу «Вірю, не вірю»

Метод «Вірю не вірю»
1.Правління нової династії започаткував полководець Лі Юань....(вірю)
2.Імператора називали Син Сонця... (не вірю....Син неба)
3.На зміну імперії Тан прийшла імперія Сун....(вірю)
4.Імперію Юань заснував монгольський хан...(вірю, Хулібай)
5.Монголи насаджували свою культуру і звичаї...(не вірю...переймали)
6.Повстання «Червоних повязок» відбулося при правлінні династії Сун....(не вірю....династії Юань)
7.При династії імперії Мін місто Пекін стало столицею Китаю....(вірю)
8.Палац у Пекіні називався Заборонене містом... (вірю)
9.Суспільство в країні ділилось на багатих і надзвичайно багатих...(не вірю...на багатих і бідних)
10.В Китаї епохи середньовіччя існувало рабство...(вірю)

ІІІ. Оголошення теми, мети, уроку

Тема уроку: «Індія»

Мета уроку: продовжувати вивчення захоплюючої історії народів Азійського континенту періоду середньовіччя, а саме – Індії, розкрити історію виникнення і розвитку могутньої мусульманської держави – Делійського султанату, прослідкувати значення ролі особистості у тому історичному періоді життя країни, більш глибше познайомитись і поглибити свої знання з величної культури Індії.

План уроку
1.Географічне і економічне положення країни
2.Суспільство Індії
3.Делійський султанат
4.Релігія та побут  Індії

ІY. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

Вчитель
Враховуючи те, що з історією Індії ви вже знайомилися у 6 класі давайте спробуємо дещо відродити у пам’яті.
Я вам називаю окремі слова, які стосуються вже вивченого вами періоду а ви спробуєте спираючись на свої знання про Індію скласти невеликі речення.
1.ІІІ тисячоліття до н. е.
*утворення найдавніших міст Індії
2.Гори Гімалаї
*гори Гімалаї, які захищають країну від холодних північних вітрів;
3.Річки Ганг та Інд
*найбільші річки країни, утворюють дуже родючі долини
4.Санскрит
*давньоіндійська мова
5.Варни
*групи на які поділявся весь індійський народ
6.Буддизм
*релігія яку сповідували індійці
7.Шахи, цифри, число «0»
*це все винаходи індійців

Вчитель
   Отже, продовжуємо знайомство з Індією в період Середньовіччя.
Для європейців Індія тривалий час була казковою країною чудес. Це одна з найбільших країн за кількістю населення. Неповторна природа щедро одарила цю країну.
А як саме давайте звернемось до підручника.

Робота з підручником
Розгорніть підручник на сторінці 212 і прочитайте два перші  абзаци.
За допомогою прийому «незакінчене речення», я розпочинаю речення, а ви його закінчуєте, ми визначимо суть терміну «Дивовижна Індія»
Прийом «Незакінчене речення»

1.На чужоземних купців величезне враження справляли....(золото, коштовне каміння, пахощі, незвичайні тварини і рослини)
2.Щедрий клімат дозволяв...(2 – 3 рази збирати урожай)
3.Справжній захват викликали....(оздоблені смарагдами золоті та срібні вироби)
4.Широким попитом користувались...(яскраво пофарбовані тонкі бавовняні тканини)
5.Торгівля не вщухала ....(ні на хвилину)

Отже можна зробити висновок, що в плані економічному це була країна з величезним потенціалом розвитку, як економічного так і культурного.

2.Суспільство Індії

Вчитель
У політичному житті починаючи із YІ ст. могутня імперія Гуптів припинила своє існування.  Індія стала роздробленою державою, дрібними князівствами управляли правителі – раджі, які постійно перебували у міжусобних війнах.

Робота в парах
Пропоную вам опрацювати  документа про Індію  мандрівника Аль-Масуді і відповісти на поставлені під текстом  запитання.

 Аль-Масуді про Індію
Індія – обширна країна...В її державах існують значні відмінності у мові, релігії, вони часто ворогують між собою.
Більшість вірить у переселення душ...
Царська влада передається спадково в одній родині і ніколи не переходить до іншої.
Те саме з сім’ями вазирів (міністрів), казн (урядовців) та інших сановників. Ці посади спадкові і не змінюються.

Запитання до тексту
1.Яким було управління в індійських князівствах?
2.Чому Індія не була єдиною державою?

Очікувані відповіді
1. Спадкова передача царської влади в одній родині та посад від батька до сина чи родича.
2. Це велика країна де існують мовні і релігійні відмінності і ці відмінності спричиняють до ворожості між населенням.

Вчитель
Хоча часті війни і підточували сили Індії, життя звичайних селян і ремісників продовжувало йти по заведеному порядку. Причиною такого становища була община, яка мала велике значення у житті індійців. Оскільки тільки загальними зусиллями можна було осушувати землю від боліт, будувати іригаційні споруди, вирощувати прекрасні урожаї.

Общинники спільно платили податки – 1/6 частину урожаю;
разом годували ремісників, які забезпечували їх сільськогосподарськими знаряддями праці, посудом. одягом.

Поряд із общиною іншою особливістю індійського суспільства був його розподіл на окремі групи – варни.

Словникова робота
Варни – чотири станові групи людей (від санскритського «якість»)
Згодом в середині варн утворюються касти

Словникова робота
Касти – замкнена група людей, зі своїми певними звичаями та законами їх обєднує  спільна професія.
Приналежність до касти визначалася від народження поміняти їх самовільно ніхто не мав права.

Робота в зошитах

Складаємо схему: «Варни і касти індійського суспільства»

Брахмани
Жерці     Вчителі        Вчені

Кшатрії
Військові    Урядовці    Знать, аристократія

Вайш’ї
Купці   Скотарі   Лихварі   Землероби

Шудри
Ткачі   Пастухи   Прачки    Торговці   Музиканти

Недоторканні
Прибиральники сміття


Вчитель

Прошу вас обєднатися у 4 групи.
Працюємо з текстом «Про варни і касти»

Робота в групах

І група     характеризує брахманів
ІІ група   характеризує кшатріїв
ІІІ група  характеризує вайшїв
ІY група  характеризує шудрів


«Про варни і касти»

Населення в Індії поділене на 4 варни. До першої відносяться брахмани. Це люди чистої поведінки, суворо дотримуються релігійних правил. Ведуть аскетичне життя і слідують найправильнішим принципам.
Як правило у варнах були касти жерців, вчителів, учених.
До другої варни належать кшатрії. Протягом багатьох століть вони становили правлячий клас. Кшатрії дбають про честь і милосердя.
Тути були касти військових, урядовців, знаті.
Люди третьої варни називаються вайшями. Вони займаються торгівлею і шукають прибутків як у своїй власній країні так і за її межами.
Це, як правило касти купців, лихварів, скотарів, ремісників.
Люди четвертої варни називаються шудрами. Це клас землеробів. Шудри займаються обробкою землі. В цій варні були і касти ткачів, прачок, музикантів, торговців.
Місце кожної людини у цих чотирьох варнах визначається ступенем її чистоти.


3. Делійський султанат

Вчитель
В Індії у YІ – ХІІ ст. утворилося до 70 самостійних держав-князівств. Раджі постійно ворогували між собою. Країна була послаблена війнами і стала легкою здобиччю для зовнішніх ворогів.  До Індії вторглися мусульмани під традиційним гаслом «священної війни з невірними».

На чолі війська стояв завойовник Кутб-уд-дін Айбек, який захопив Делі, утворивши незалежну мусульманську державу – Делійський султанат.

Робота в зошиті
1206 р. – утворення Делійського султанату.
В одній з хронік про делійського султана повідомлялось, що він дарував воїнам як винагороду за службу села разом із селянами в довічне користування і передачею нащадкам.
Постійні походи вимагали величезних витрат, султани збільшували податки, народ у відповідь підіймав повстання.

Запитання
Чому виявляли невдоволення не тільки нижчі касти індійського суспільства але і знать?

Очікувана відповідь

Делійські султани, їхня знать і воїни були чужими, це був інший народ, а Індія була завойована країна, а народ який не має влади в своїй країні завжди терпить приниження і наругу.

Важкого удару вже Делійському султанату завдало нашестя жорстокого завойовника Тимура, якого ще називали – Кульгавий тигр. Він не вмів ні читати ні писати, але мав добру память і залюбки переповідав життєписи визначних полководців світу.

Робота в зошиті
1398 р. – 120- тисячна армія Тимура розграбувала м. Делі.
Тимур забрав у  полон безліч ремісників, які мусіли побудувати у столиці Тимура місті Самарканді мечеть на ознаменування перемоги завойовника.

А що ж Індія...будучи підкорена мусульманами (Делійський султанат), Тимуром, переживаючи жорстокі міжусобиці, вона залишалася беззахисною перед зовнішніми ворогами.
На початку ХYІ ст. під ударами  нащадка великих завойовників Тамерлана і Чінгісхана  мусульманина Бабура Делійський султанат припинив своє існування.

Робота в зошитах
1526 р. – Бабур створив імперію Великих Моголів.
Бабур – це не тільки полководець-завойовник, засновник імперії, а й відомий поет, автор чудових віршів.

Вчитель
Отже діти, ми пройшли з вами шлях завоювань Індії, від ХІІІ до ХНІ ст. який  ви можите  зробити висновок із вивченого?


Очікувана відповідь
Країна, в середині якої немає злагоди, навіть якщо вона дуже красива і багата – завжди буде об’єктом нападу зовнішніх ворогів. Тому найголовніше для будь якої країни – злагода серед її населення.


4. Релігія та побут Індії

Вчитель
Вам було дане випереджувальне завдання – утворити  групи і  підготувати невелику розповідь на тему: «Релігія та побут Індії», але  виступ ваш повинен зацікавити слухачів і запам’ятатися інформацією.

Виступи груп


Y. Рефлексія

Вчитель

Пропоную вам за допомогою прийому «Що? Де? Коли? Чому?» згадати вивчені вами сьогодні події.


Прийом «ЩО? ДЕ? КОЛИ? ЧОМУ?»

«ЩО?» – Індії,  Делійський султанат, варни, касти, Тимур, Бабур, побут, релігія
«ДЕ?» –  На Азійському континенті
«КОЛИ» – ХІ – ХYІ cтоліття
«Чому?» –  це цікава країна, щоб бути високоосвіченими людьми потрібно знати історію не тільки своєї країни, але і світову.

YІ.  Оцінювання навчальних досягнень учнів

YІІ. Домашнє завдання

Опрацювати пар.21., скласти сенкан з ключовим словом «Індія»

Немає коментарів:

Дописати коментар