субота, 7 листопада 2015 р.

Конспект уроку

Тема Створення та діяльність ОУН.

Мета: дати оцінку діяльності ОУН, розкрити суть ідеології «інтегрального націоналізму»; сприяти розвитку історичної свідомості учнів, критичному осмисленню історичних подій; виховувати учнів у дусі патріотизму, толерантності, сприяти утвердженню ідеалів демократії
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручник, роздавальний матеріал, ілюстративний матеріал

Хід уроку

І. Організація навчальної діяльності
ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Вчитель
На минулому уроці ми вивчали події повязані із періодом створення і політичним життям партій у Східній Галичині. Пропоную згадати відомі вам події за допомогою методу «Продовж речення»
1.Урядова політика Польщі спрямована на заспокоєння національних меншин...... (пацифікація)
2.Левицький, Баран, Мудрий – це представники ......(УНДО)
3.Угода яка була укладена між польським урядом і УНДО ..... (нормалізація)
4.Ця партія утворена у 1919 р., виступала за обєднання в єдину державу УСРР.....КПЗУ
5.Лідери цієї партії у 1928 р. виїхали до УСРР і згодом були репресовані......(КПЗУ)
6.Є. Коновалець – лідер ... (УВО – українська військова організація)
7.У 1920 р. вони ставили завдання створення української самостійної соборної держави... (УВО)


ІІІ. Оголошення теми, мети, епіграфу уроку

Вчитель
Ми продовжуємо вивчати події  становлення і розвитку політичних партій Західної України у міжвоєнний період.

Тема уроку. Створення та діяльність ОУН
Мета уроку.  Поглибити знання про історичний розвиток західноукраїнських земель у 20-х – 30-х рр. ХХ ст., вміти давати оцінку діяльності такої політичної організації як ОУН, критично осмислювати дані історичні події, показати вплив особистості на той чи інший історичний період.
План уроку

1.Створення ОУН
2.Основні засади політичної платформи ОУН
3.Діяльність ОУН у 30-ті роки
4.Постать в історії

Епіграф до уроку: «Як Пруссії не вдалося задушити польський націоналізм, так і Польщі не вдасться задушити український націоналізм»
(Прем’єр Польщі С. Грабський)


ІY. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

1.     Створення ОУН

Вчитель
Серед українських партій демократичного спрямування найбільш впливовим було Українське національно-демократичне обєднання – УНДО (1925 р.). Але з часом важливим чинником у політичному житті Західної України став український націоналізм. Ця політична течія була започаткована 1920 р. утворенням Української військової організації (УВО). Завданням УВО було розгортання збройної боротьби проти польської окупації.

Робота в зошиті
 1929 р. – у Відні зїзді УВО і радикальних студентських груп затвердив ОУН.
Лідером ОУН став керівник УВО, командир УСС у роки визвольних змагань, полковник Є.Коновалець.
Ідеологією ОУН став інтегральний націоналізм, розроблений Д. Донцовим.

Словникова робота
Інтегральний націоналізм – дієвий, чинний націоналізм, тоталітарна, авторитарна ідеологія.

Вам було дане випереджувальне завдання під рубрикою «Особистість в історії», а саме Д. Донцов і його ідеологія.

Виступи учнів з випереджувальним завданням «Особистість в історії: Д.Донцов»


2.     Основні засади політичної платформи ОУН

Вчитель
Д. Донцов відкидав демократичні ідеали, стверджуючи, що політична мякотілість стала причиною поразки визвольних змагань 1917 – 1921 рр.
Національна держава проголошувалась найвищою цінністю на чолі якої мав стати верховний провідник – вождь.
Єдність вождя і народу мали забезпечувати коаліції, профспілки, виборні ради.
ОУН мала бути єдиною партією в країні, що забезпечувала б порядок, захист і ідеологічний напрям держави.

Робота в зошиті
28 січня 1929 р – Постанова Великого Збору ОУН

Розглянемо більш конкретно позиції ОУН  у всіх сферах життя майбутньої Української держави шляхом опрацювання документу: «Постанова Великого Збору ОУН»

Обєднайтеся у 6 груп.
Кожна група має своє питання щодо висвітлення програми ОУН стосовно окремої складової розвитку українського суспільства, а саме:

І група – Державний устрій
ІІ група – Соціально-економічний розвиток
ІІІ група – Військова політика
ІY група – Зовнішня політика
Y  група –  Культура і шкільна політика
YІ група – Релігійна політика

Але у вас завдання не тільки визначити шляхи розвитку України, які запропонувала ОУН, але  використати третю складову методичного прийому «Кошик», а саме: «Млинок» (Що з даного документу ми взяли б в сьогодення?)

Робота в групах за документом: «Постанова Великого Збору ОУН» від 28 січня 1929 р.

Очікувані результати:
І гр.
*сильна національна диктатура (Млинок),  (але небезпека шовінізму)
*до законодавчого органу ввійдуть представники всіх суспільних верств (Млинок)
*на чолі упорядкованої держави – голова обраний представницьким органом, що визначить виконавчу владу, яка буде підзвітна йому (може бути узурпація влади)
*основа адмінустрою – місцеве самоврядування (Млинок)

ІІгр.
У с/г:
*розбудова усіх галузей нар. господарства та забезпечення добробуту населення (Млинок)
*співпраця держави, кооперації та приватного капіталу (Млинок)
*розвиток селянського господарства (Млинок)
*на той час передача селянам поміщицьких земель без викупу
*підтримка середнього с/г, забезпечення благоустрою селян
*право приватної земельної власності, але регульоване державою (Млинок)
*держава буде дбати про забезпечення розвитку хліборобської продукції

У промисловості:
*приватна власність на нерухоме майно, але регулювання земельних фондів  державою  з ціллю усунення житлових криз і земельної спекуляції (Млинок)
*підприємства оборонної галузі будуть одержавлені, всі інші приватні (Млинок)
*політика протекціонізму стосовно свого виробника у формі мит та торговельних договорів (Млинок)


ІІІ гр.
*повне усунення всіх займанців з українських земель, як можливість для розвитку української нації забезпечить тільки система власних збройних сил і доцільна союзницька політика (Млинок)
*союзницька політика  з тими народами, що вороже відносяться до ворогів України, міжнародна політика з ціллю виведення України на міжнародну арену*
*міжнародна політика буде стояти на позиціях мирного співіснування –  «відборонні межі» (Млинок)


ІY гр.
*постійна модернізація армії
*підготовкою українського народу до захисту в умовах нападу бере на себе спеціальний військовий осередок (Млинок)
*загальна військова повинність, армія – єдина, регулярна, надкласова, національна (Млинок)
Y гр.
*свобода культурної творчості в поєднанні з духовністю українського народу (Млинок)
*здоровий розвиток нації при умові поєднання героїчних проявів минувшини з сучасним розвитком «лицарськості і волетворчим відношенням до життя» (Млинок)
*розвитком освіти буде опікуватися держава (Млинок)
*українська, державна, обовязкова і безплатна єдина школа з гармонійним розвитком людини та професійним вихованням (Млинок)
*приватне і чужомовне навчання будуть допущені,  але за дозволом і під контролем держави (Млинок)

YІ гр.
*повна воля релігійним віруванням (Млинок)
*відділення церкви від держави, але співпраця у справах морального виховання (Млинок)
*держава буде сприяти розвитку української національної церкви (Млинок)


3. Діяльність ОУН у 1930-ті рр.

Вчитель
У 1930-ті рр. ОУН розгорнула активну діяльність на Західноукраїнських землях. Вважаючи терор однією з найдієвіших форм боротьби, ОУН здійснила ряд замахів, які набули широкого розголосу.
         Загалом УВО і ОУН вчинили протягом 1921 – 1939 рр. 63 замахи, жертвами яких стали 36 українців, 25 поляків, 1 росіянин і 1 єврей. Ці замахи здійснювалися лише з метою привернути увагу світової спільноти до українського питання.
Так вбивство у 1934 р. міністра вн. справ  Польщі Б. Перацького було, з одного боку, помстою за політику пацифікації, а з ін., –  викликом світовій громадськості у зв’язку з порушенням Польщею прав нац. меншин.
 Убивство радянського дипломата не високого рангу мало нагадати жахливу трагедію українського народу 1932 – 1933 рр. Терор був спрямований і проти так званих «внутрішніх» ворогів – українців, які на думку ОУН ішли на співробітництво з існуючою владою, так у Львові було вбито директора української академічної гімназії.
Такі акції недодавали авторитету ОУН і викликали масові репресії польської влади.
Серйозним ударом по ОУН стало вбивство чекістом Судоплатовим у 1938 році лідера ОУН – Є. Коновальця.


Робота в зошиті

Квітень 1941 р. – на ІІ Великому зборі ОУН розкололася на ОУН (М) та ОУН (Б)

Випереджувальне завдання «Постать в історії – С.Бандера»
Друге питання квітневого 1941 року Збору присвячене підготовці до здобуття влади в Україні в умовах, коли наближався напад Німеччини на СРСР.

Стратегічний задум ОУН(Б) передбачав використати співробітництво з Німеччиною для захоплення влади в Україні. Створювалися спеціальні похідні загони, які просуваючись Україною організовували українські владні структури.
У складі вермахту створювався український легіон, який складався з батальонів  «Нахтігаль» і «Роланд», командували ними гауптштурмфюрери СС Р. Шухевич і Є. Побігущий.

Робота в зошиті
30 червня 1941 р. – ОУН(Б) проголосив Акт відновлення української державності.
*Акт благословив митрополит А. Шептицький.
* створений уряд на чолі з Я. Стецьком

Німецька окупаційна влада негативно поставилася до Акту.
Масові арешти поклали кінець сподіванням ОУН на підтримку Німеччини. Батальони «Роланд» і «Нахтігаль» були розпущені. ОУН(Б) приймає рішення розпочати збройну боротьбу проти німецької окупації.

Y. Рефлексія

1.     Пропоную за допомогою прийому «ДРІД» згадати вивчені вами події
Методичний прийом «ДРІД»

Очікувані результати:
Д – досвід (що робили, що пам’ятаєте)
*вивчали події в Зх. Україні у 20-ті – 30-ті рр. ХХ ст.
*працювали з новими термінами
*прослідковували шлях розвитку України за програмою ОУН
*прослідковували причини розколу ОУН

Р – рефлексія (які відчуття, реакція)
*гордість за те, що українці не припинили боротьбу за незалежність
*жаль, що боротьба не увінчалась успіхом, знову розкол (в ОУН)

І – інформація (що знаємо, які висновки?)
*інформація про діяльність Д. Донцова, С.Бандери
*інформація про бачення лідерами ОУН майбутнього України

Д – дії (як ви будете діяти в майбутньому виходячи із досвіду вивченого?)
*боротьба за створення держави не повинна зводитись до терору
*не допускати розколу в своїх рядах
*не входити в будь який  союз з окупантами

3.     Скласти сенкан з ключовим словом «ОУН»

Очікувані результати
                              ОУН
                              Націоналістична, дієва
   Організовувала, боролась, розкололась
Мета організації– незалежна Україна
                              Коновалець

YІ. Оцінювання навчальних досягнень.

YІІ. Домашнє завдання






Немає коментарів:

Дописати коментар